Właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego
Piasek to jeden z najcenniejszych i najczęściej używanych, szczególnie w budownictwie, surowców naturalnych. W końcu piasek to nic innego jak skała osadowa, a dokładniej mówiąc luźne, niczym niezwiązane ziarenka mineralne, przede wszystkim kwarcu. Jednak z czego wynika taka popularność piasku? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musimy lepiej poznać jego konkretne właściwości oraz najczęstsze zastosowanie.
Właściwości piasku kwarcowego
Na samym początku należy wspomnieć, że głównym składnikiem piasku kwarcowego jest krzemionka, natomiast sam piach kwarcowy podzielić można na:
- biały piasek kwarcowy — zarówno suszony, jak i mokry,
- barwiony piasek kwarcowy.
Główną właściwością piasku kwarcowego, a przy okazji olbrzymią zaletą, jest jego wytrzymałość. Piasek ten jest bardzo twardy i odporny na działanie czynników chemicznych oraz mechanicznych. Właśnie dlatego jest tak ceniony w pracach budowlanych. Kolejna sprawa to to, że kwarc jest neutralny dla środowiska i praktycznie nie wymaga płukania. Dodatkową właściwością piasku suszonego jest bardzo wysoka temperatura spiekania, oscylująca między 1200 a 1400 stopni Celsjusza. Wspomniane właściwości powodują, że piasek kwarcowy stawiany jest ponad inne rodzaje piasku, między innymi ponad piasek węglanowy i wulkaniczny.
Zaznaczyć trzeba także, że równie naturalne są piaski kwarcowe barwione, które farbuje się, wykorzystując do tego celu naturalną żywicę.
Zastosowanie piasku kwarcowego
Już kilkukrotnie wspomnieliśmy, że główne zastosowanie piasku kwarcowego związane jest z budownictwem. Suchy piasek kwarcowy jest dodatkiem do bruku, zapraw epoksydowych czy klejów budowlanych. Jest on dodawany nawet do farb.
Stosuje się go również jako wypełniacz do mas fugowych oraz przy tworzeniu antykorozyjnych i żywicznych posadzek. Piasek mokry stosuje się natomiast przy wykończeniowych pracach budowlanych. Używa się go także podczas produkcji kostki brukowej, tynków oraz jako dodatek do betonu, poprawiając tym samym jego właściwości.
Piasek kwarcowy znajduje jednak zastosowanie także w branży odlewniczej czy ogrodnictwie. Do tego wykorzystuje się go podczas produkcji szkła, przy filtrowaniu wody oraz jako materiał ścierny podczas procesu oczyszczania różnych powierzchni, czyli popularnego piaskowania.