Właściwy dobór ścierniwa w procesie piaskowania
Istnieje wiele sposobów oczyszczania i przygotowania powierzchni do malowania. Jednak jedną z popularniejszych metod jest piaskowanie. Piaskowanie pozwala na dokładne oczyszczenie materiałów twardych z zanieczyszczeń i rdzy, jak to się ma głównie w przypadku stali.
Na rynku możemy również spotkać szkło piaskowane w różne ozdobne wzory. Technologia ta pozwala na wiele, a przy tym jest szybka i skuteczna, ponieważ dociera we wszelkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, gdzie zwykłą szczotką czy szlifierką nie bylibyśmy w stanie dotrzeć. Ważnym aspektem przy piaskowaniu jest odpowiedni dobór ścierniwa do piaskowania. W zależności od tego, jaki materiał piaskujemy oraz jaki efekt chcemy uzyskać, musimy zastosować odpowiednie ścierniwo. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom ścierniw używanych do piaskowania i sprawdźmy, jakie do czego się nadają.
Rodzaje ścierniw używanych podczas piaskowania
Piasek kwarcowy – To najtańszy i najbardziej powszechny materiał stosowany podczas procesu piaskowania. Stosuje się go do piaskowania wielu rodzajów powierzchni. Niestety, piasek ten bardzo pyli, jeśli stosowany jest przy piaskowaniu na sucho i zaleca się stosowanie tego ścierniwa tylko w zamkniętych komorowych piaskarkach lub namiotach specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli chcielibyśmy piaskować coś tym materiałem na zewnątrz, powinniśmy wykonywać to metodą “na mokro”.
Węglik krzemu – Jest to jeden z twardszych minerałów używanych w procesie piaskowania. Możemy spotkać go również pod nazwą “karborund”. Nadaje się do czyszczenia kamienia, szkła oraz każdego rodzaju stali. Jest przeznaczony do piaskowania metodą “na sucho” i stosuje się go głównie, jeśli chcemy uzyskać chropowatą powierzchnię.
Mikrokulki ceramiczne – Jak sama nazwa wskazuje, są to maleńkie ceramiczne kuleczki. Ze względu na brak zawartości żelaza, stosuje się je głównie do piaskowania aluminium i stali szlachetnej. Ścierniwo to umożliwia wykonanie bardzo ładnej i delikatnej powierzchni, ale jest absurdalnie drogie i przez to rzadko stosowane.
Mikrokulki szklane – Twardością przypominają piasek kwarcowy, są jednak dużo bardziej przyjazne i nieszkodliwe dla ludzi i środowiska względem piasku. Służą głównie do uzyskania jednolitej powierzchni, a także nadania jej blasku lub satynowego wykończenia. Ciekawym zastosowaniem cieszą się również przy renowacji zabytków czy usuwaniu farb z różnych elewacji na budynkach.
Szklany granulat – To praktycznie to samo, co wyżej wymienione szklane mikrokulki. Różni się on głownie kształtem, ponieważ posiada ostre krawędzie. Dzięki tym krawędziom wykorzystuje się go do wykonania jednolitej, ale chropowatej powierzchni.
Elektrokorund – Tak samo jak węglik krzemu, to jeden z najtwardszych materiałów używanych w procesie piaskowania. Jego charakterystyczną cechą prócz twardości są również ostre krawędzie. Używany jest do stali zwykłej, kwasoodpornej i aluminium, jak również szkła oraz kamienia.
Śrut plastikowy – To najdelikatniejszy materiał do piaskowania, jego twardość jest znikoma. Dzięki swojej delikatności, nadaje się do czyszczenia niemalże każdej powierzchni i materiału, w tym nawet drewna. Jego zaletą jest również brak efektu iskrzenia.
Żużel pomiedziowy – To średnio-twardy materiał wykorzystywany głównie przy usuwaniu starych powłok lakierniczych, jak również rdzy i zgorzelin po spawaniu.
Po krótkim opisie wyżej wymienionych materiałów możemy zauważyć, że piaskowanie jest bardzo uniwersalną metodą oczyszczania różnych powierzchni. Dzięki ogromnemu wyborowi ścierniw możemy idealnie dobrać materiał ścierający do powierzchni, którą chcemy oczyścić. Piaskowaniem możemy również wykończyć taką powierzchnię na gładką jednolitą płaszczyznę, nadać jej blask, a jeśli chcemy to również chropowatość. Firmy zajmujące się piaskowaniem na pewno z chęcią udzielą nam rad w doborze odpowiedniej metody dla uzyskania pożądanego efektu. Jeśli sami chcemy rozpocząć przygodę z piaskowaniem, ten krótki artykuł rozjaśni nam sprawę doboru materiałów ściernych do naszej piaskarki.