Piasek suszony jako materiał do zapraw tynkarskich
Piasek suszony powstaje w procesach uszlachetniania, dlatego jest surowcem o bardzo wysokiej jakości. Piasek suszy się w specjalnych maszynach nazywanych suszarkami, które podgrzewają piasek, co powoduje, że wilgoć zostaje odparowana. Dla dokładniejszego suszenia piasek wprawiany jest w ruch w specjalnych bębnach lub poprzez stosowanie strumienia gorącego powietrza.
Jednym z wielu zastosowań tak przygotowanego piasku jest tworzenie materiałów budowlanych, między innymi zapraw tynkarskich. Piasek wykorzystywany do produkcji tynków musi cechować się wysoką czystością chemiczną. Co ważne, stosowane są różne frakcje piasku, które oddziela się na etapie oczyszczania w separatorach jeszcze przed procesem suszenia. Na rynku dostępne są zaprawy tynkarskie o różnym stopniu uziarnienia i o różnych właściwościach. Wybierać można między innymi spośród tynków wapiennych, cementowych, silikatowych, silikonowych i akrylowych.
Znaczenie piasku w produkcji tynków
Piasek suszony stosowany jest w formie wypełniacza, który zagęszcza tynk i nadaje mu określonej struktury. Zachowanie właściwych proporcji tynku wpływa na czas mieszania zaprawy oraz ułatwia jej nanoszenie na ściany. Wielkość cząstek piasku wpływa na efekt wizualny – większe frakcje stosowane są w tynkach dekoracyjnych. Najmniejsze cząstki sprawdzają się wtedy, gdy powierzchnia ma być wyjątkowo gładka.
Wszelkie zanieczyszczenia piasku suszonego mogą wpłynąć na kolor i strukturę tynku, dlatego tak ważna jest czystość surowca. Piasek suszony jest wielokrotnie płukany i dokładnie ogrzewany w celu usunięcia wilgoci. Najmniej zanieczyszczeń ma piasek gatunku I, który zawiera nie więcej niż 0,1% obcych elementów. Aby produkt zachował dobrą jakość, niezwykle ważne jest właściwe przechowywanie i odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu.