Piasek do polimerobetonu jako fundament trwałych konstrukcji
Tradycyjne materiały budowlane są często zastępowane nowszymi, które są w stanie zapewnić lepszą charakterystykę wytrzymałościową lub użytkową w niektórych zastosowaniach. Dobrym przykładem może tu być wykorzystywany coraz powszechniej zamiast klasycznego betonu polimerobeton. Proces jego produkcji wygląda zupełnie inaczej, choć część składników jest niemal identyczna. Dotyczy to przede wszystkim używanego kruszywa do polimerobetonu. Przekonajmy się, jakie właściwości może on uzyskiwać i sprawdźmy, z czego się składa.
Czym jest polimerobeton?
Polimerobeton to materiał powstający w różnych odmianach, w tym jako tzw. beton polimero-cementowy (Polymer Cement Concrete), beton impregnowany polimerami (Polymer Impregnated Concrete) oraz beton żywiczny (Polymer Concrete). W przypadku tego ostatniego do produkcji nie jest wykorzystywany cement, który zastępuje się żywicą syntetyczną – epoksydową, poliuretanową, poliestrowa albo metakrylową. Rola żywicy jest tu identyczna jak cementu w klasycznym betonie. Służy ona spajaniu ziaren kruszywa. Zaletą stosowania żywicy jest znaczne zmniejszenie masy, a także uzyskanie wysokiej elastyczności oraz spoistości. Ponieważ żywica jest chemoutwardzalna przy wytwarzaniu polimetobetonu nie będzie potrzebna woda. Stosuje się jednak rozmaite dodatki w tym m.in. wypełniacze w postaci mączki kwarcowej, która trafia do przestrzeni między ziarnami piasku kwarcowego, nadając całości lepszą strukturę i poprawiając wytrzymałość na ściskanie.
Czym wyróżnia się polimerobeton?
Polimerobeton cechuje się lepszą odpornością na ściskanie, zginanie oraz rozciąganie niż klasyczny beton. Nie tylko znosi on obciążenia mechaniczne, ale także znakomicie tłumi drgania i wibracje, co zmniejsza prawdopodobieństwo kruszenia się i pękania. Materiał ten charakteryzuje się również bardzo niską nasiąkliwością, co sprawia, że jest odporny na mróz, przesiąkanie czy zabrudzenia.