Jakie wymogi powinien spełniać piasek do stosowania w systemach żywicznych?
Kruszywa budowlane są jednym z najważniejszych materiałów niezbędnych przy realizacji niemal każdej inwestycji niezależnie od jej charakteru. Okażą się również konieczne przy pracach remontowych i modernizacyjnych. Poza klasycznym zastosowaniami związanymi z ulepszaniem podłoża, przygotowywaniem podbudów czy zasypywaniem rozmaitych instalacji są one także potrzebne przy pracach mających na celu kształtowanie terenu. Będą istotnym składnikiem betonów, zapraw i tynków. Coraz częściej służą do tworzenia nowoczesnych i odpornych posadzek, dobrym przykładem może tu być piasek do systemów żywicznych. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, z jakiego piasku się w ich przypadku korzysta.
Czym są systemy żywiczne?
Systemy żywiczne to nowoczesne sposoby wykonania posadzki o efektownym wyglądzie oraz wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne – wilgoć i wodę, ścieranie, nacisk, odbarwienie czy zarysowania, a także zabrudzenia, w tym m.in. plamy z olejów. Swoje właściwości zawdzięczają one połączeniu spoiwa w postaci dwuskładnikowej żywicy epoksydowej łączonej z utwardzaczem oraz wypełnienia, którym jest piasek kwarcowy. Dla uzyskania odpowiedniej wytrzymałości i wyglądu jako warstwę wierzchnią stosuje się z reguły jeszcze żywicę poliuretanową.
Jakie piaski nadają się do stosowania z żywicami?
Materiałem przeznaczonym do wykorzystania jako wypełnienie posadzki żywicznej jest piasek kwarcowy, który został dokładnie oczyszczony ze wszelkiego rodzaju ciał obcych. W zależności od zastosowania i planowanego efektu używane są piaski o różnym uziarnieniu. W grę wchodzi piasek 0,5/1, a także drobniejszy 0,2/0,5. Jeżeli konieczne jest wypełnianie ubytków czy naprawa pęknięć stosuje się piaski 0,1/0,3 a przy niewielkich zarysowaniach najdrobniejszą mączkę kwarcową, z której przygotowuje się szpachlę naprawczą. Warto pamiętać, że wymagania co do piasku określa producent danego systemu.