Jakie kolory piasku wyróżniamy i czy od koloru piasku zależy jego przydatność?
Piasek jest kruszywem, które powstaje w wyniku erozji skał osadowych. Aby doszło do powstania piasku, musi odbyć się wiele różnych procesów na przestrzeni setek, a nawet milionów lat. W tym czasie skała ulega stopniowemu i powolnemu rozdrobnieniu. Piasek powstaje między innymi z czarnej skały magmowej i wydobywany jest w miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się spore areały wody. Piasek może powstawać także z resztek małych organizmów, które zamieszkiwały morza i oceany oraz w górach i w skalistych korytach górskich potoków.
Kolory piasku w znacznej mierze zależą od sposobu powstania kruszywa. Wyróżniamy:
- Piasek biały
- Piasek żółty
- Piasek czarny
- Piasek szary
Oprócz tego występują piaski z odcieniami czerwieni, zieleni, różu i piaski tęczowe.
Różne kolory piasku
Najczęściej spotykanym rodzajem piasku jest piasek żółty, który powstaje w górach i trafia do rzek, a następnie do mórz i oceanów. Po drodze piasek osadza się w gruntach i jest przykrywany warstwą ziemi. Jest to piasek o wysokiej zawartości krzemów, idealny do produkcji betonów. Piasek kwarcowy to workowany piasek budowlany, który dostępny jest w naszej ofercie. Ziarenka piasku mają obłe kształty, co wynika z wieloletniego kontaktu z wodą. Z kolei piasek wykopywany w piaskowniach ma bardziej ostre cząsteczki.
Piasek biały to kruszywo pochodzenia wapiennego, który powstaje ze szkieletów morskich organizmów żywych. Jest to piasek bardziej miękki i drobniejszy od piasku kwarcowego. Z kolei ze skał magmowych powstają piaski czarne i szarawe, które mają dość duże uziarnienie. Piasek różowy zawdzięcza swój odcień resztkom raf koralowych, a czerwony zawartości tlenków żelaza na terenach wulkanicznych. Piasek zielony zawiera oliwin, a piaski tęczowe powstają z domieszek minerałów o różnych kolorach.