Jak wykorzystać piasek w ogrodzie
Piasek jest luźną skałą osadową, która składa się przede wszystkim z kwarcu. Najczęściej stosuje się piasek uszlachetniony, czyli materiał, który po wydobyciu jest płukany ze wszelkich zanieczyszczeń, suszony, a następnie sortowany według swoich właściwości. Piasek płukany jest jednym z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych surowców w budownictwie. Jego cechy sprawiają, że jest doskonałym materiałem wiążącym w zaprawach murarskich, tynkach czy betonach. Ale to nie jest jedyne wykorzystanie piasku kwarcowego. Stosuje się go do piaskowania metali i elementów drewnianych czy wyrobu szkła. Stosuje się go powszechnie także w naszych ogrodach, np. do piaskowania trawnika i spoinowania kostki brukowej.
Piaskowanie trawnika
Piaskowanie trawnika jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie. Przeprowadza się go kilka razy do roku. Polega ono na rozsypaniu specjalnej mieszkanki piaskowej na powierzchni trawnika. Użycie piasku ma dokonały wpływ na murawę. Dzięki niemu uzupełnione są ubytki powstałe po wetykulacji lub aeracji. Ponadto piasek poprawia strukturę nawierzchni i zapobiega zapadaniu się jej pod własnym ciężarem. Posypanie trawnika piaskiem stymuluje również wzrost systemu korzeniowego oraz wydawani nowych rozłogów przez większość traw. Piasek poprawia także właściwości fizyko-chemiczne gleby. Zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża, rozluźnia wierzchnią warstwę na glebach zbitych, gliniastych, stwarzając lepsze warunki rozwoju systemu korzeni oraz ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej.
Spoinowanie kostki brukowej
Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wykorzystywanych systemów utwardzania szlaków komunikacyjnych w ogrodzie. Aby ułożona pozostawała w przewidzianym dla niej miejscu konieczne jest jej spoinowanie. Najstarszym sposobem wykonywania spoin na nawierzchniach brukowanych jest wypełnianie ich piaskiem. Metoda ta jest niezwykle prosta i zazwyczaj sprawdza się doskonale. Aby efekt spełniał nasze oczekiwania koniecznie trzeba wybrać piasek odpowiedniej jakości. Użyte kruszywo musi być pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dlatego doskonale sprawdza się piasek płukany. Drugą istotną sprawą jest odpowiednia szerokość spoin – nie mogą być one ani zbyt małe, ani zbyt szerokie.