Jak wyczyścić stare mury?
Patrząc na Pałac Kultury i Nauki aż trudno uwierzyć, że kiedyś był biały. Niestety, zarówno piaskowiec, cegła, jak i każdy inny materiał, z którego zrobiona jest elewacja budynku z czasem brudzi się i zmienia kolor. Jednakże istnieje prosty i skuteczny sposób, aby wydobyć ze strych murów dawny czar. Procesem tym jest piaskowanie. Według definicji jest ono procesem technologicznym, który polega na czyszczeniu, bądź kształtowaniu dowolnej powierzchni materiału przy pomocy ukierunkowanego, silnego stężonego powietrza, które zawiera piasek. Piasek do piaskarki powinien być odpowiednio dobrany.
Suszone kruszywo określają trzy współczynniki. Główny to twardość w szczególnej wielkości, drugi – wilgoć, a trzeci zawartość nadziarna. Poboczną i znaczącą wskazówką jest także skala granulacji piasku. Wynosi ona od 0,1 mm do ponad 3 mm. Warto pamiętać, że ziarnistość zależy od rodzaju czyszczonego obiektu.
Piaskowanie elewacji i piaskowanie cegieł
Piaskowanie elewacji polega na napyleniu na czyszczoną powierzchnię drobin kruszywa pod Wysokiem ciśnieniem. Uderzając o materiał, drobiny odrywają od podłoża cząsteczki brudu. Dużą zaletą tej metody jest jej skuteczność i szybkość. Warto pamiętać, że jeśli chcemy wyczyścić elewację w bardzo starym budynku, gdzie cegły mogą być miękka, a zaprawa ma prawdopodobnie dużą zawartość wapna, piaskowanie należy przeprowadzić bardzo ostrożnie. Nim przystąpimy do pracy, sprawdźmy wytrzymałość cegieł na ścieranie.
Czym jest hydropiaskowanie?
Elewacje można oczyścić również poprzez hydropiaskowanie, czyli piaskowanie z dodatkiem wody. Ta metoda zapewnia jeszcze większą skuteczność w zmywaniu brudu z cegieł, co ma znaczenie, kiedy oczyszczamy elewację z substancji smolistych. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce po pożarach. Woda przeciwdziała również pyleni u podczas pracy. Innymi zaletami hydropiaskowania elewacji są doskonała przyczepność farb i lakierów do wyczyszczonych powierzchni i ekologia. Warto podkreślić, że jest to również rozwiązanie bardzo ekonomiczne, ponieważ wykorzystuje się najtańsze ścierniwo, jakim jest piasek kwarcowy.