Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego piasku do betonu cementowego?
Beton to jeden z częściej wykorzystywanych na budowie materiałów. Ma szerokie zastosowanie i jest dość prosty w produkcji, ale duże znaczenie ma jakość i rodzaj wykorzystywanych do jego produkcji półproduktów. Jednym z ważniejszych jest piasek, który wpływa na spójność i wytrzymałość betonu. Jak wybrać najlepszy jego rodzaj? Dlaczego ma to w ogóle znacznie?
Piasek budowlany – charakterystyka
Piasek to najważniejszy składnik betonu. Odpowiada za jego wytrzymałość i trwałość, podobnie jak przy wytwarzaniu prefabrykatów betonowych. Z tego powodu, jeśli zależy nam na produkcji dobrego jakościowo betonu, w piasek należy zaopatrywać się u sprawdzonego dostawcy np. w suszarni piasku. Mamy wtedy pewność, że jest on odpowiednio przygotowany do dalszej obróbki. Pozyskiwany jest z wiadomych źródeł, łatwiej określić jego jakość. Dlaczego jest to istotne?
Piasek to kruszywo, którego jakość trudno ocenić wyłącznie dotykiem. Jego drobiny mieszczą się w oczkach sitka o średnicy 2 mm. Do produkcji betonu powinny być wybierane jednak te o zróżnicowanej wielkości, gdyż te najdrobniejsze są lepsze do zapraw i gładzi. Zróżnicowane drobiny gwarantują lepszą gęstość betonu, co ma wpływ na to jak reaguje on później na nacisk.
Piasek do betonu – dlaczego rodzaj ma znaczenie?
Do betonu używa się najczęściej piasku rzecznego, który cechuje się wysoką czystością. Inną opcją jest piasek kopalniany, ale on najczęściej wymieszany jest z gliną, co generuje konieczność wydłużenia procesu jego oczyszczania i dalszej obróbki. Jest on lepki i wpływa niekorzystnie na produkcję jakichkolwiek produktów, zmieniając ich parametry techniczne jak wytrzymałość czy sprężystość. Dlatego wydłużony proces jego oczyszczania czasami jest niezbyt korzystny finansowo dla inwestora.
Sprawdzone źródło piasku jest o wiele lepsze niż korzystanie z materiału, jaki pozostał na przykład po wykopach. Zawiera on gliniaste cząstki niewidoczne gołym okiem, więc lepiej nie ryzykować używania takiego produktu do produkcji betonu, którego wytrzymałość to często kwestia bezpieczeństwa.