Co to jest gładź i gdzie ją stosujemy?
Gładź szpachlowa stanowi przedostatnią warstwę wykończeniową muru i nakładana jest w celu wyrównania powierzchni oraz przygotowania ścian do malowania. Wyroby do wygładzania ścian sprzedawane są w formie gotowych preparatów lub sypkich mieszanek do połączenia z wodą. Gładzie dzielą się na cementowe, wapienne i gipsowe.
Gotowe masy to mieszanki ze spoiwem polimerowym, które wiąże gładź i twardnieje w wyniku wysychania. Gładź pozostaje miękka, dopóki nie wyschnie. Gotowa warstwa gładzi na ścianie ma grubość maksymalnie 5 mm, a przy zbyt dużej grubości powłoka może pękać. Gładzie sypkie twardnieją w ciągu 1,5 godziny po zmieszaniu z wodą wskutek chemicznych procesów wiązania.
Piasek płukany do tynków i gładzi
Gładzie nakłada się najczęściej na otynkowanych podłożach, które zwykle mają ziarnistą, szorstką i piaskową strukturę – w zależności do składu mieszanki. O uziarnieniu tynku decyduje wielkość cząstek piasku. Do tynków dodaje się piasek płukany, czyli pozbawiony zabrudzeń, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość zaprawy. Im drobniejszy piasek, tym gładsza jest struktura ściany, dlatego do gładzi dodaje się bardzo drobny piasek o średnicy cząstek nie większej niż 0,5 mm. Kruszywo o większym uziarnieniu stosowane jest w tynkach dekoracyjnych i zewnętrznych.
Zastosowanie gładzi
Gładź szpachlową kładzie się na ścianach przed malowaniem lub tapetowaniem, aby wyrównać powierzchnię i uzyskać idealnie gładkie powierzchnie. Gładź można położyć na warstwę tynku lub powierzchnię płyt kartonowo-gipsowych w celu spoinowania. Może to być także podkład pod płytki i różne elementy dekoracyjne ścian. Położenie gładzi nie jest koniecznością przy odpowiednio wykonanych tynkach, chyba że oczekujemy idealnie gładkich powierzchni.